Loading...

Yazı Detayı

Web Yazılım

Web Yazılım

  • Web Yazılım

Web Yazılım terimini anlamak için öncelikli olarak yazılımın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Yazılım bir programlama dilidir. Yazılım arka planda çalışır ve bir komutun çalışmasını sağlar. Yazılım geniş bir iş alanına sahiptir. Veritabanına kaydedilen verilerin listelenmesi, yeni veri girişi sağlanması, var olan verilerin güncellenmesi gibi birçok işi yapabilmektedir. Web tasarım hizmeti ile birlikte sağlanan yönetim paneli web yazılım tarafıdır. Web sitesinde ilgili alanlara veri yazma, veri çıkışı yapma gibi işlemlerin yapıldığı arka planda çalışan, butona basıldığı andan itibaren yapılması gereken işlemleri yerine getiren mekanizmaya web yazılım denir.

Web tasarım ve web yazılım çok sık birbirine karışmaktadır. Web tasarımı sadece sunum ile görselliğe dayanır ve çok daha basit ve kolay bir işlemdir. Web yazılımı daha karmaşık uzmanlık isteyen işlemlerin bütünüdür. İşlevsel olarak web sitelerinin tasarımından çok daha önemli bir role sahiptir. Web yazılım hizmeti işin uzmanı ve tecrübeli kişilerce geliştirilmelidir. Web yazılım alanına milyonlarca web sitesi girmektedir. Web yazılımı web sitelerinin dinamik çalışmasını sağlayarak daha etkileşimli platformlar sunmaktadır. Yönetim paneline sahip bir web sitesi web yazılımı sayesinde kişilere ihtiyaç duymadan kendini yenileyebilir ve güncelleme yapabilir. Web yazılımı ve web programlama terimleri aynıdır ve tasarıma göre daha karmaşık işlemler gerektirir. Bu sebeple bir web tasarım şirketinin web yazılımı ve algrotimayı iyi bilmelidir. Statik web sitelerinde ziyaretçiler web sitesini kullanamazlar sadece görüntüleyebilirler. Ancak dinamik web sitelerinde ziyaretçiler web sitesini kullanabilir ve etkileşime geçebilmektedirler. Web sunucu ve yorumlayıcı olarak elimizdeki bu iki  yazılım sayesinde dinamik ve etkileşimli web siteleri geliştirebiliyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte web siteleri de yenilik arayışı içerisindedirler. Web tasarımı ile belli bir ziyaretçi kitlesi oluşturabilir ve sitenize gelen ziyaretçilerinizi web yazılımı sayesinde potansiyel müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Alışveriş sitelerinde sürekli olarak güncellenen ürün ve kategori yapıları web yazılım sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede satışı yapılan ürün hemen stoktan düşürülebilir ve yerine yenisi eklenebilir. Üyelik işlemlerinin yapılabilmesi, sepet işlemleri yapılabilmesi ve bir çok entegrasyon ile tümleşik çalışılabilmesi sağlanır.