Loading...

Yazı Detayı

Web Sitelerinde SSL Zorunlu Olacak Hazır Mısınız?

Web Sitelerinde SSL Zorunlu Olacak Hazır Mısınız?

  • Web Sitelerinde SSL Zorunlu Olacak Hazır Mısınız?

Kısa bir süre önce web sitemizde SSL kullanmaya başlayarak ssl'e geçiş yaptık. Sakarya web tasarım firması olarak SSL'e geçiş kararımız ise Google'ın uyarıları üzerine olmuştur.Yakın bir zaman da Google chrome tarayıcısı ile http sitelere güvenli değil uyarısı çıkarmaya başlayacak.Bu mesajdan anladığımız Google interneti güvenli yapmak için tüm sayfaları içerik olarak ayırmadan ne olursa olsun SSL ile korunacak şekilde bir geçişe hazırlıyor ve bu duyuru güvenli internet planının ilk adımı.

HTTPS nedir?

HTTPS (HyperText Aktarım Protokolü Güvenliği), kullanıcıların bilgisayarları ile site arasında verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini koruyan bir İnternet iletişim protokolüdür. 
Kullanıcılar, bir web sitesini kullanırken güvenli ve özel bir çevrimiçi deneyim yaşamayı beklerler. Sitenizin içeriği ne olursa olsun, kullanıcıların web sitenizle olan bağlantısını korumak için HTTPS'yi kullanmaya başlamanızı öneririz.

Kullanıcı bilgileri toplayan, üyelik isteyen ya da kredi kartı ile alışveriş yapılabilen e-ticaret sitelerinde hali hazırda SSL kullanılmaktaydı.Bundan sonra ki süreçte veri toplamayan üyelik sistemi olmayan sadece bilgi paylaşan blog tarzı platformlar bile Chrome kullanıcıları için SSL'e geçiş yapmak zorunda kalacaklardır.

Google tarafından yayınlanan uyarı mesajı ;

"Ekim 2017'den itibaren, kullanıcılar HTTP üzerinden sunulan sayfalardaki formlara metin girdiğinde Chrome (sürüm 62), “GÜVENLİ DEĞİL” uyarısı gösterecektir. Aynı uyarı, Gizli modda açılan tüm HTTP sayfalarında da gösterilecektir.
Sitenizde yer alan aşağıdaki URL'ler, yeni Chrome uyarısını tetikleyecek metin giriş alanları (< input type="text" > veya < input type="email" > gibi) içeriyor. Bu uyarıların görüneceği yerleri anlamak için, verilen örnekleri inceleyin. Bu şekilde, kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. Bu liste tam kapsamlı değildir.
Yeni uyarı, HTTP üzerinden sunulan tüm sayfaların "güvenli değil" olarak işaretlenmesinin amaçlandığı uzun vadeli planın bir parçasıdır.
Bu sorunu düzeltmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:
HTTPS'ye taşıyın....."

Kullanıcılar web sitenizi chrome ile ziyaret ettiklerinde "Güvenli Değil" bildirimini göreceklerdir bu durumu engellemek için SSL satın alarak web sitenizde kullanıcının HTTPS ile gezinmesini sağlayın.