Loading...

Yazı Detayı

Mobil Web Tasarım

Mobil Web Tasarım

  • Mobil Web Tasarım

Bilgisayar ekranlarının büyüklüğüne bağlı olarak web tasarım her ekranda sorunsuz görüntülenebilmektedir. Ancak mobil cihazlar olan tablet ve telefon ekranları bilgisayar ekranları gibi büyük bir ekrana sahip değildir ve ekran çözünürlüğü daha düşüktür.

Hazırladığımız web sitelerinin ekran küçüklüğü ve düşük çözünürlüğe göre ayarlanması sonucu mobil site oluşur. Bir site, cep telefonlarında görüntülenebilmesine rağmen her özelliği ile cep telefonunda çalışmayabilir. İşte bu durumda pratikliği sağlamak adına küçük ekranlara uygun olabilecek mobil site tasarlanması zorunludur. Bu zorunluluk mobil tasarım yapmayı da beraberinde getirmiştir. Mobil web site ve mobil uyumlu web sitesi farklı terimlerdir. Mobil uyumlu web tasarım, büyük ekranlı ve yüksek çözünürlüklü cihazlarda gösterimi sağlanan web sitesinin düşük çözünürlüklü ekranlarda da sorunsuz görüntülenmesi demektir.

 Mobil web sitesi ise hem düşük çözünürlüklü ekranlarda sorunsuz görüntülenebilir, hem de mobil kullanıcıya özel menüler, özel işlemler ve özel tasarım imkânı sunmaktadır. Böylelikle masaüstü kullanıcılarına hizmet veren ve mobil kullanıcılara hizmet veren iki farklı web siteniz olur. Mobil web sitesi sayesinde, mobil kullanıcılara özel kampanyalar, avantajlar çekilişler vb. fonksiyonları sunabilirsiniz.

 Mobil web sitesinin en büyük avantajı mobil kullanıcılara kullanım rahatlığı sunmaktır. Sadece aşağı indirme ve yukarı çıkarma işlemleri için bile dokunuşlarla hareket ettirmek yeterlidir. Mobil sitelerin mobil uyumlu web tasarımdan avantajları sadece kullanım kolaylığı değildir. Performans açısından da birçok faydası vardır. Örneğin masaüstü kullanıcılarına 100 adet ürün gösterirken mobil kullanıcılara 50 adet ürün gösterebilirsiniz. Ürün gösteriminde ki bu özelleştirme ile veritabanından çekilecek olan sorgunun yanıt süresini kısaltabilir, yüksek trafikli durumlarda performans sorununu engelleyebilirsiniz.

Teknoloji ile birlikte mobil cihazlar neredeyse bilgisayarların yerini aldı ve web sitesi oluşturma işlemi artık mobil cihazlardan da yapılabilmektedir. Hazırladığımız mobil siteler ile mobil kullanıcılarına ulaşabilmektesiniz.

Mobil siteler, mobil cihaz kullananları dikkate alarak yapılan ve mobil cihazların ekran çözünürlüğüne göre farklı tasarlanmaktadır. Yani, arama motorlarında yapılan aramalar sonucu listelenmek ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız web sitenizi mobil uyumlu site olarak tasarlatmalısınız. Bir web sitesinin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını anlamak için Google mobil uyumluluk testi aracını kullanarak kontrol edebilirsiniz. Bu test sayesinde web siteniz analiz edilir ve daha sonra mobil kullanıcı deneyimi için uyumluluğa bakılır.