Loading...

Yazı Detayı

Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım

  • Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumluluk Nedir ? 
Mobil uyumluluk web sitelerin telefon ve tablet ekranlarına göre yani mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre otomatik olarak ayarlanabilme özelliğidir.
Mobil uyumlu web tasarım hizmetini sorunsuz işletebilmek için tasarımlarımızı responsive(esnek) yapıda hazırlıyoruz.
Böylelikle ister küçük, ister daha büyük ekranlar olsun web sitenizde herhangi bir kayma ve tasarım bozulmadan siteniz çalışmaktadır.
 
Web Tasarımın Mobil Uyumlu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
Google'ın ücretsiz mobil uyumluluk testini kullanarak dakikalar içerisinde mobil uyumluluk durumunu öğrenebilirsiniz.
 
https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr
 
Mobil Uyumlu Web Tasarım Nasıl Görünür?
Günümüz teknolojilerinde mobil uyumlu olmayan web siteleri hazırlanmamaktadır. Ancak daha önceden yapılmış ve hiç güncellenmemiş eski web sitelerinde mobil uyum olmayabilir.
Teknojinin ve akıllı telefonların gelişmesi ve yaygın kullanımı ile birlikte web siteleri de mobil uyumlu hale gelmek zorunda kaldı.
Mobil uyumlu web siteleri nasıl görünmeli ona bakalım;
 
1. Responsive Sayfa Tasarımı
Responsive tasarımlar esnektir. Mobil uyumluluğun temelini responsive sayfa yapıları oluşturur. Responsive web sayfaları ekranın genişliğine göre şekil değiştirir. Sayfada yer alan yazı boyutu, resim, video ve diğer tüm içerikler ekranın genişliğine göre ayarlanır. Responsive olmayan web sitelerine mobilden girildiğinde sayfadaki tüm içerikler küçük bir ekranda gösterileceğinden küçük görünecektir. Ziyaretçi içerikleri okumada, menü veya butonlara tıklamada zorlancağı için siteyi büyültmek ve ekranı kaydırmak zorunda kalacaktır.
 
2. Açılabilir Menüler
Masaüstü tasarımlarda açık olarak görünen menüler mobilde menü butonu içerisine gizlenir. Ziyaretçi menü butonuna tıklayarak sitede aradığı kategori veya sayfaya rahatlıkla ulaşır. Menüler ekranın sol veya sol kısmından kayarak açılır. Bazı responsive tasarımlar da ise yukarıdan aşağıya açılıp kapatılır.
 
3. Okunabilir Fontlar
Mobil uyumlu web tasarımlar mobilde rahat okunabilir görünüme sahiptir. 
 
4. Otomatik Boyutlanan Resimler
Mobil uyumlu tasarımlarda kullanılan resimler responsive olarak ayarlanır. Genişliği ve yüksekliği ekranın genişliğine ayarlanır. Böylece ziyaretçi ekranı kaydırmadan resimlerin tamamını görebilir.
 
Mobil Uyumlu Web Tasarım İşletmeleri İçin Neden Önemlidir?
İnterneti kullanan herkes işletmeler için potensiyel tüketicidir. Sadece arama motorlarında her gün milyonlarca arama yapılmaktadır. Bu aramaların büyük bir bölümü de tüketiciler tarafından ürün hizmetler hakkında bilgiye ulaşmak veya satın almak için yapılır. Firmaların internet siteleri gerek kodlama gerekse tasarım olarak kurumsal ve belirli bir profesyonellikte olmalıdır. Aksi halde firma ne kadar büyük ve kurumsal olursa olsun, kötü bir web sitesi ile ziyaretçilerin gözünde zayıf ve kötü bir imaj kalabilir. Kurumsal web tasarım hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 
 
Mobil uyumluluk ve mobil optimizasyon Google sıralamalarını direkt olarak etkileyen farktörlerin başında gelmektedir. O yüzden daha çok hedef kitleye ulaşmak isteyen bilinçli işletmeler bu konulara önem verdiğini görmekteyiz.